Zdravý životní styl není nic složitého

Zdravý životní styl

Zdravý životní styl je jeden z nejdůležitějších základů spokojeného života. Cítit, že je tělo zdravé a nechybí mu žádné nezbytné látky. Netrpět únavou, nebo vyčerpaností. Nebýt věčně nemocný a zamezit každé možnosti ohrožení vašeho zdraví.

Jak ale dosáhnou tohoto stavu?

Možná máte za to, že se jedná jen o zdraví, ale aspektů zdravého životního stylu je ve své podstatě mnohem více.

Ze začátku se ale přece jen podíváme, jak tělu zajistit nejlepší zdravotní kondici a nevystavovat ho zbytečně hrozbám a onemocněním. Ze začátku je to asi styl oblékání. Lidé, kteří v zimě odhalují záda, nebo nosí krátká tílka a říkají si, že to ničemu neuškodí, rozhodně svoje tělo nechrání. Dále by měli vnímat své vnitřní instinkty a pokud se cítí oslabeni, tak si aspoň na chvíli odpočinout a nepřepínat se.

Spánek je základ….

Pomalu se dostáváme k odpočinku a spánku samotnému. Čím víc si dopřejete odpočinku, tím větší dáte tělu možnost regenerace. Při jeho nedostatku zase zvyšujete šanci rizika mnohých nemocí. Pro kvalitní spánek je zapotřebí té správné matrace, aby nevznikaly žádné kloubní nebo jakékoliv tělesné bolesti. Spánkem se zase nesmí přehánět, aby se tělo necítilo unavené z přespanosti. Pokud budete dodržovat tyto zásady a hlavně se pokusíte spát pravidelně, lepší nálada na příští den vás nemine.

Ve zdravém těle i zdravý duch, sport je tedy také další nezbytnou součástí. Jít si jednou týdně zacvičit, zaběhat, zaplavat, nebo se alespoň projít zvýší vaší fyzickou kondici a přestanete se cítit vyčerpaně u jakékoliv fyzické zátěže. U lidí, kteří se naopak fyzicky přepínají, může tento efekt fungovat obráceně a také se budou cítit vyčerpaně.

 

A nakonec samozřejmě stravování.

Mít v těle dostatek správných vitamínů, jíst spoustu zeleniny a omezit všechno nezdravé.

Každý den jíst jídlo v podobných časových mezích, rozkládat si ho na menší porce a hlavně se nepřejídat na večer.

Zdravé stravování

Zdravé stravování

Žijeme v době, kdy se lidé stravují tím nejhorším způsobem a navštěvují tzv. fastfoody. Nepřemýšlí nad tím kolik kalorií, jaké jídlo obsahuje. Nezjišťují si, kolik kalorií by měli přijímat a kolik jich vlastně dokáží zase vydat nazpět.

Nemůžeme mlsat?

Rozhodně si každý z nás čas od času dopřeje nějakou tu „dobrotu“, ale z těchto výjimek by se neměl stávat zvyk.

Mezi lidmi panuje přesvědčení, že co je zdravé nemůže být dobré. Představí si zeleninu a ovoce, ale už nepřemýšlí nad tím, jestli si dát jako přílohu brambor, nebo krokety, jestli si dát řízek, nebo rybu. Dále se můžeme zamyslet, jestli se radši napijeme vody nebo si dáme sladký nápoj. A když se člověk podívá zpětně do svého jídelníčku, zjistí, že se vůbec zdravě nestravuje.

Co si vlastně pod zdravým stravováním představit?

Nezáleží možná ani tak na druhu potravin, ale na rozložení malých častí v různých úsecích dne. Z časté konzumace velkých porcí rozhodně nekouká nic dobrého. I když zrovna nejste posedlí fitness stylem a jíte nezdravě, stačí si porce rozkouskovat na menší a ty si během dne dávat.

Odborné rady nad zlato….

Rozhodně není od věci poradit se odborníkem a přesně si zjistit jak tělo funguje a jak s ním správně vynaložit.

Také existují různé aplikace, kde stačí zadat, co vše jste po celý den snědli a jaké činnosti jste vykonali.

Zkuste si zařadit do svého jídelníčku luštěniny, ryby, zeleninu a ovoce a možná i časem poznáte, že se cítíte líp.

Rozhodně by se zdravé stravování nemělo přehánět, protože jak se říká ‘všeho moc škodí’.

 

Zdravé stravování by mělo být definováno jako správný příjem a výdej kalorií. Se zdravou stravou by mohl souviset i pojem zdravý životní styl, do kterého spadá i sport. Pokud se tedy chcete stravovat zdravě, rozhodně bychom doporučili omezit konzumaci nezdravých jídel, převážně zařadit do stravy přírodní neupravené potraviny, sportovat a dodržovat pitný režim.

Zdravé stravování.

Zdravé stravování - Spánek pro zdraví

Zdravé stravování.

Pro každého znamená pojem zdravé stravování něco jiného. Někdo věří tomu, že zdravá strava se skládá pouze z bílého masa, zeleniny a celozrnného pečiva, někdo vysazuje maso a pečivo úplně. Zde nelze říci, jestli je to úplně správně, nebo špatně. Hlavně vy musíte vědět, jak se cítíte a tomu uzpůsobit svůj jídelníček.

 

Kolikrát denně se stravovat?

Kolik porcí denně bychom měli jíst je zcela individuální, někomu stačí klasicky jen snídaně, oběd a večeře a někdo si nedovede den bez svačin mezi hlavními jídly představit. I zde musíte hlavně poslouchat své tělo a určitě se netrápit hlady, protože o tom zdravé stravování není.

Obecně platí jíst menší porce, ale častěji. Důležité je nevynechávat snídani, což dělá hodně lidí, protože si ráno raději přispí a nebo nestíhají, to je ovšem špatně, protože snídaně nastartuje náš metabolismus, ne nadarmo se říká, že snídaně je nejdůležitější jídlo dne.

 

Jíst podle času, nebo podle pocitu hladu?

Vzhledem k tomu, že většina lidí nepociťuje ráno a dopoledne hlad, je lepší jíst ve stanovený čas, zamezíte tím i chutím na sladké, nebo chutím na všechno co vidíte za výlohami pekáren a cukráren cestou na oběd. Když člověk pociťuje hlad, tak má také tendence se přejídat, takže je lepší řídit se hodinami. Musíte se také naučit rozlišovat skutečný pocit hladu a chuti na sladké, slané, nebo jiné dobroty. S hladem roste chuť a snadno se stane, že místo zdravého oběda sáhnete po něčem méně zdravém.

 

Jezte pomalu.

Možná se to zdá jako banalita, ale při rychlém jedení do sebe naházíte mnohem více potravy, než když jíte pomalu. Hormon hladu, který produkuje náš žaludek se při pomalém jídle snižuje, naházíte-li do sebe jídlo rychle, žaludek nestihne zareagovat. Jídlo jezte pomalu a v klidu. Žádné obědvání za chůze, nebo při vyřizování pracovních emailů. Na oběd si proto vždy vyhraďte alespoň 30 minut denně.

Zdravotní matrace opravdu existují?

Zdravotní matrace - Spánek pro zdraví

Zdravotní matrace, to je velmi rozsáhlé téma, ale jsme toho názoru, že skutečně existují….. Ale je třeba si uvědomit, že to není jen pár jediných typů. To co je vhodné pro jednoho uživatele nemusí být vhodné pro jiného. Je zde mnoho faktorů, které je třeba zohlednit.  Váha, nárok na tvrdost či měkkost lůžka, alergie, zvýšené pocení nebo také třeba váha. Ve výčtu můžeme pokračovat, ale již z těchto pár příkladů je jasné, že to opravdu není o tom vyrobit a nabízet dva nebo tři typy zdravotních matrací a myslet si, že si každý vybere.

Velmi důležitou roli zde hrají použité materiály a také jejich kombinace. Většina matrací je složena z více vrstev kdy každá z nic má svou jedinečnou roli. Paměťová pěna je jedním z nejcitlivějších materiálů, který velmi dobře reaguje a páteř tak má během odpočinku optimální polohu. HR pěna je zase materiál pevný a lehký. Matrace je díky němu zpevněna, ale manipulace pro uživatele je lehká. HR je pěna s otevřenou buněčnou strukturou a je tudíž i vzdušná. Jen materiál ale nestačí. Každá z vrstev zdravotní matrace je různě profilovaná, tvarovaná a má anatomické zóny. To znamená přesně rozmístěna tvrdší a měkčí místa na ložné ploše tak, aby se matrace mohla optimálně vytvarovat. Takových zón může mít matrace až sedm. Zdravotní matrace se 7 anatomickými zónami patří mezi nejkvalitnější jaké můžeme mít

Pro výrobce to tedy může být skutečný oříšek. Ale i přesto to jde. Chce to hlavně zkušenost a chuť do práce. New Dreams je jedním z českých výrobců, kteří se výrobou zdravotních matrací zabývají a to již od roku 2005. Mají již zmíněné zkušenosti a to je velmi důležité. Ostatně jejich výrobky je možné si prohlédnout či objednat na eshopu nebo jednoduše navštívit prodejnu v Plzni či v Praze. Ochotně poradí a nechají Vás vše vyzkoušet.

A je tu první příspěvek … konečně!

zdraví

Moc rádi Vás u nás vítáme. Jsme nadšeni, že můžeme konečně psát o tom co máme rádi a co zároveň považujeme za velmi důležité pro naši celkovou pohodu a dostatek energie.  A to je zdraví a vše co k tomu patří.

Přesto, že to zní jako klišé tak zdraví máme skutečně jen jedno.  A co tedy můžeme pro naše zdraví dělat? Je toho mnoho….  Můžeme cvičit, kvalitně se stravovat, ale také relaxovat a dobře spát. Vidíte sami, témat je dost a my se již těšíme až je s Vámi probereme.

Zdraví je velmi široký pojem a chápeme, že ne každý se ihned zorientuje. Vycházíme z vlastních zkušeností. Naše začátky byly opravdu velmi dezorientované a chvíli trvalo než se vše začalo tak nějak urovnávat a ujasňovat. Ale nebylo kam se obrátit a proto to trvalo déle než bychom si sami přáli.

Není problém najít na internetu odpovědi na určité otázky, ale kde najít celkovou koncepci? To už tak jasné není. My bychom nechtěli zdravý životní styl představit jen z pohledu cvičení, vegetariánství, veganství apod. Ne ne, rádi bychom toto téma pojmuli tak nějak celkově. Nejde přeci jen o cvičení nebo stravu, ale spadají sem témata jako kvalitní spánek, umění odpočívat, relaxovat, ale také třeba recepty.

Ale čekáme, že se přidáte. Budeme rádi, když nám napíšete své postřehy, nápady, ale i náměty o čem by jste si rádi přečetli.  A za Vaši snahu Vás budeme odměňovat malými dárky, o které budete moci soutěžit. Dárky budou tematické a tedy vždy v Zkrátka, těšíme se na spolupráci s Vámi.