Rošty do postele

 Rošty do postele

Rošty do postele patří ke kvalitnímu spaní. Je třeba si uvědomit, že každá matrace potřebuje nějaký podklad. Ale jaký?? Je nutné mít lamelový rošt? A jaký typ? Polohovací nebo ne? Možná snad motorový ….

A hned zde máme tolik nezodpovězených otázek. Základní požadavek pěnových, latexových a prostě všech dalších plných matrací je rošt. Dřevěný nebo lamelový. A to z toho důvodu, aby měla matrace dostatečný přístup vzduchu a nevznikaly plísně. U pružinových matrací, bonelových či taštičkových, toto není úplně důležité, jelikož pružinové matrace jsou nejvzdušnějším typem matrací vůbec.

Teď víme, že pěnové a latexové matrace rošt potřebují. Klasický prkénkový rošt nám udělá tu základní službu a to, že umožní matraci dýchat. Někteří výrobci i tento typ roštu dodávají v polohovací verzi. Ale tím to končí. Pro zlepšení komfortu ležení je doporučován rošt lamelový. Není nutné mít ten nejdražší, ale je nutné mít ten s větším počtem lamel. Větší počet lamel znamená menší mezery a tím vyloučení deformace samotné matrace. Lamely by měly být bukové, jelikož tento materiál je dostatečně pružný a pevný.

Pokud nemusíme řešit váhu, můžeme si vybírat v roštech již od základních provedení. Pokud je naše váha vyšší než je průměr musíme sáhnout hlouběji do kapsy a připlatit si za rošt do postele s vyšší nosností. U každého roštu je nosnost uváděna, popřípadě Vám poradí odborník v obchodě.

Pokud tedy již máme vybraný typ roštu, můžeme přikročit k dalšímu výběru. A to zda si pořídit rošt pevný nepolohovací nebo rošt s polohováním hlavy a nohou. Namítnete možná, že toto jistě nevyužijete. Toť otázka. Znáte to, vše je relativní a nepoznané zkrátka neoceníme. Polohování hlavy a nohou je nejen pohodlné, ale často i praktické. Zvednutí hlavové části oceníme především ve chvíli, kdy se nám špatně dýchá z důvodu například nachlazení. Naskládané polštáře do rána nevydrží, ale rošt ano. Za vysoký komfort lze považovat elektricky polohovací rošty, které pohodlně ovládáme z lůžka ovladačem a není tedy nutné ani vylézat za účelem změny polohy. Navíc ceny těchto roštů již dávno nejsou tak vysoké a není nutné je tedy považovat za luxusní.

Další výhody lamelových roštů projdeme v některým z dalších článků.