Vegetariáni a vegani

Vegetariáni a vegani

Určitě jste se již s těmito pojmy setkali, mnoho lidí si stále plete vegetariána a vegana. Pokusíme se Vám objasnit co vlastně jsou ti vegetariáni a vegani zač.

V letošním roce nabírá veganství a vegetariánství na síle, stále více lidí se uchyluje k veganské nebo vegetariánské stravě, dalo by se to nazvat trendem dnešní doby. Mnoho lidí opět po vyzkoušení přejde zpět na regulérní stravu. Vegani a vegetariáni to nemají lehké, často se stávají terčem posměchu a ostatní na ně pohlížení jako na výstřední lidi, snažící se za každou cenu vyčlenit ze společnosti.

 

Vegetarián

Vegetarián je člověk, který se dobrovolně vzdá masa, tudíž nekonzumuje maso, salámy, šunky a ostatní masné výrobky. Někteří vegetariáni jedí ryby a mořské plody, ti striktnější nekonzumují ani to.

 

Vegan

Veganství je poněkud náročnější, je to spíše takový životní styl, než aby se jednalo vyloženě jen o dietu a experimentování s jídlem. Vegan nekonzumuje nic živočišného, maso a masné výrobky, vejce, mléko a mléčné výrobky, med. Vegani jsou navíc velice opatrní na želatinu a karmín – což je přírodní červené barvivo vyráběno z hmyzu, konkrétně červce nopálového.

Vegani zároveň nekupují ani nenosí žádné kožené oblečení, boty, bundy, rukavice atd. nekupují kožešiny, vlnu, péřové výrobky, zkrátka nic, kde by se vyskytovala zvířecí srst, kůže nebo peří.

Další odvětví, které si vegani hlídají je kosmetika. Vegan nakupuje kosmetiku převážně přírodní a to bez jakéhokoliv živočišného produktu v ní a co je důležité, netestovanou na zvířatech. Po přečtení si jistě říkáte, co asi tací vegani tedy jí, když vlastně nejí nic.

Vegani konzumují ovoce, zeleninu, luštěniny, ořechy, obiloviny. Dnešní doba nabízí mnoho z veganské stravy a tak se dají zčásti nahradit masné a mléčné výrobky. Ve větších městech existují i veganské a vegetariánské restaurace.

 

Vegetariáni a vegani jsou lidé, kteří si dobrovolně vybrali co budou a nebudou jíst a co budou a nebudou podporovat, pokud máte ve svém okolí vegana nebo vegetariána buďte tolerantní a nemějte nemístné poznámky, určitě to ocení.

Další články o tomto a dalších tématech týkajících se zdravého životního stylu Vám můžeme pravidelně zasílat pokud se zaregistrujete k odběru nebo nám zašlete zprávu.

 

Shadow
Slider