Jak se dobře vyspat

 Zdravé spaní

Zdravé spaní je velice důležité pro naše duševní i fyzické zdraví, neměli bychom jej tedy podceňovat.

 

Spánek a zaměstnání.

Pracujete-li na směny Váš spánek zřejmě neodpovídá vzorci zdravého spánku. Naše tělo si zvykne odpočívat v určitou dobu a práce na směny může narušit a rozhodit Váš organismu.  Zdravé spaní a dobrý odpočinek by měl být nedílnou součástí dne, při práci na směny se může stát, že budete mít potíže usnout. Samozřejmě vše záleží na jedinci, někdo snáší změny lépe, někdo hůře.

 

Jak dlouho spát?

Dospělý člověk by měl spát v průměru sedm až devět hodin, každý člověk je individuální a tak se potřeba spánku liší u každého z nás.

Někdo se například cítí svěží po osmi hodinovém spánku a někomu stačí hodin méně.

 

Zdravé spaní výrazně ovlivňují i polední siesty, někdo si rád po obědě nebo po práci zdřímne, to však velice často mívá za následek ponocování a neklidné spaní v noci, přičemž se během dne cítíme bez energie a po práci si opět jdeme zdřímnou a dostáváme se tak do začarovaného kruhu. Máte-li podobný problém zkuste vynechat polední siestu a běžte spát o hodinu dříve, ráno to jistě pocítíte.

 

Spánek a psychika.

Jak praví Dalajláma: „Nejlepší meditace je dobrý spánek.“

Naše psychika, může mít špatný dopad na naše zdravé spaní. Určitě to zažil každý, ráno nás čeká nepříjemný rozhovor se šéfem, test na který jste se málo učili, každodenní zpoždění autobusu a dobíhání do práce na poslední chvíli … Jste-li ve stresu, rozčílení nebo máte nějaké starosti, pravděpodobně máte problémy usnout, v noci se převalujete, budíte, a když se Vám konečně povede usnout, budík už zvoní. Pokud takové problémy přetrvávají, nejen že se nevyspíte, ale zároveň budete ještě podrážděnější a Vaše špatné nálady a podrážděnost jsou dalším důvodem neklidného spánku. Pokud máte za sebou špatný den, zkuste před spaním relaxovat, vypnout, zapomenout na vaše stresy a starosti, abyste předešli problémům způsobených nekvalitním spánkem.

 

 

Masky na spaní.

Masky na spaní.

Základem pro zdravé spaní je naprostá tma.

Příjemný design a kvalitní postele.

previous arrow
next arrow
Shadow
Slider